Główne objawy atopowego zapalenia spojówek i rogówki
- silne swędzenie powiek i spojówek,
- przekrwienie i obrzęk tej okolicy oczu,
- łzawienie i śluzowa wydzielina,
- światłowstręt i zaburzenia widzenia w postaci widzenia podwójnego,
- uczucie wysuszenia i pieczenia oka,
- zmiany skórne wokół oczu.
Co robić w razie wystąpienia objawów?
- Unikaj ciągłego narażania się na alergeny.
- Przemywaj oczy chłodną wodą, solą fizjologiczną lub preparatem tzw. sztucznych łez.
- Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do specjalisty: okulisty lub alergologa.
Ostre alergiczne zapalenie spojówek mija dość szybko jeśli chory nie ma już kontaktu z alergenami. Zwykle objawy zmniejszają się z wiekiem. Prawidłowe leczenie umożliwia normalne życie.
W jaki sposób ustala się diagnozę?
Powiązanie objawów z alergenami z reguły pozwala na szybkie rozpoznanie. Podejrzenie alergii potwierdzają wykonane przez alergologa dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi lub (rzadziej) pomiar swoistych IgE.
Leczenie atopowego zapalenia spojówek i rogówki
Główną zasadą w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie alergenów powodujących zapalenie, jednak to nie zawsze jest możliwe.
W przypadku rozpoznania ostrego zapalenia spojówek lekarz stosuje lek obkurczający naczynia spojówek lub też lek przeciwhistaminowy podawany do oczu.
Leków, które obkurczają naczynia spojówek nie można stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. Mogą one spowodować pogarszanie się objawów.
Jeżeli pomimo leczenia, do 3 tygodni objawy zapalenia nie ustępują, należy skonsultować się z okulistą.
Powikłania i ryzyko związane z zapaleniem
Przy atopowym zapaleniu spojówek występuje duże ryzyko odklejenia siatkówki, co może prowadzić do nadkażenia bakteriami, wirusami lub grzybami. Może pojawić się również owrzodzenie rogówki.
Nieleczenie zapalenia może prowadzić nawet do utraty wzroku. Leczenie należy prowadzić pod ścisłą kontrolą okulisty. Jest nim terapia doustna i miejscowa lekami antyalergicznymi i steroidami.
Autor: Katarzyna Komenda
Zobacz również opis choroby: Atopowe zapalenie spojówek i rogówki
Lek do przemywania oczu pomoże uniknąć objawów wirusowego zapalenia spojówek
Badacze ze Szwecji pracują aktualnie nad lekiem przeciwko wirusowemu zapaleniu spojówek. Lek ten ma pozwolić na wyeliminowanie symptomów tej nieprzyjemnej choroby. Aktualnie, płyn ten musi przejść przez fazę pób klinicznych.... czytaj więcej
Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej
Brak komentarzy