Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy jaskry u dzieci

Jaskra jest chorobą oczu, spowodowaną nadmiernym wzrostem ciśnienia krwi wewnątrzgałkowej. Powoduje to nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a w wyniku znaczne pogorszenie lub utratę wzroku.

Zobacz również opis choroby: Jaskra u dzieci

W późniejszym wieku dziecka może ona przebiegać bezobjawowo lub symptomy mogą być mało dostrzegalne. Dlatego też rodzice często mylą jaskrę z zapaleniem spojówek.

Ważne jest zatem, by robić profilaktyczne, okresowe badania wzroku.

Częstotliwość ich wykonania zależy od wieku oraz czynników ryzyka występowania choroby u dziecka. Zaleca się przeprowadzać je co 2 lata, rok, a czasem nawet co pół roku, gdyż wczesna interwencja i leczenie mogą zahamować rozwój choroby.

Objawy jaskry u dzieci

  • Najbardziej charakterystycznym symptomem, który zwraca uwagę rodziców, jest zamglenie rogówki u dziecka.
  • Bardzo często pojawia się łzawienie oraz światłowstręt.
  • Zauważalny jest także kurcz powiek, który często powoduje zaciskanie oczu przez dzieci oraz pocieranie ich.
  • Pojawić się może również zwiększenie wymiarów gałki ocznej (woloocze). Dochodzi do niego wskutek gromadzenia się cieczy oraz narastania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zdarza się także, że dziecko będzie miało różną wielkość oczu.
  • Może pojawić się niebieskie zabarwienie twardówek, spowodowane rozciąganiem ścian gałki ocznej.

Ostateczne rozpoznanie jaskry u dziecka wymaga stwierdzenia charakterystycznych zmian zanikowych tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytków w polu widzenia. Badania, które wykonywane są w celu określenia powodów pojawienia się wyżej wymienionych objawów to: pomiar ciśnienia śródgałkowego, ocena tarczy nerwu wzrokowego, badanie pola widzenia oraz gonioskopia.

Katarzyna Łukawska

Zobacz również opis choroby: Jaskra u dzieci

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności