Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy jaskry u dzieci

Jaskra jest chorobą oczu, spowodowaną nadmiernym wzrostem ciśnienia krwi wewnątrzgałkowej. Powoduje to nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a w wyniku znaczne pogorszenie lub utratę wzroku.

Zobacz również opis choroby: Jaskra u dzieci

W późniejszym wieku dziecka może ona przebiegać bezobjawowo lub symptomy mogą być mało dostrzegalne. Dlatego też rodzice często mylą jaskrę z zapaleniem spojówek.

Ważne jest zatem, by robić profilaktyczne, okresowe badania wzroku.

Częstotliwość ich wykonania zależy od wieku oraz czynników ryzyka występowania choroby u dziecka. Zaleca się przeprowadzać je co 2 lata, rok, a czasem nawet co pół roku, gdyż wczesna interwencja i leczenie mogą zahamować rozwój choroby.

Objawy jaskry u dzieci

  • Najbardziej charakterystycznym symptomem, który zwraca uwagę rodziców, jest zamglenie rogówki u dziecka.
  • Bardzo często pojawia się łzawienie oraz światłowstręt.
  • Zauważalny jest także kurcz powiek, który często powoduje zaciskanie oczu przez dzieci oraz pocieranie ich.
  • Pojawić się może również zwiększenie wymiarów gałki ocznej (woloocze). Dochodzi do niego wskutek gromadzenia się cieczy oraz narastania ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zdarza się także, że dziecko będzie miało różną wielkość oczu.
  • Może pojawić się niebieskie zabarwienie twardówek, spowodowane rozciąganiem ścian gałki ocznej.

Ostateczne rozpoznanie jaskry u dziecka wymaga stwierdzenia charakterystycznych zmian zanikowych tarczy nerwu wzrokowego oraz ubytków w polu widzenia. Badania, które wykonywane są w celu określenia powodów pojawienia się wyżej wymienionych objawów to: pomiar ciśnienia śródgałkowego, ocena tarczy nerwu wzrokowego, badanie pola widzenia oraz gonioskopia.

Katarzyna Łukawska

Zobacz również opis choroby: Jaskra u dzieci

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy