Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kurzej ślepoty

Inne nazwy objawów choroby: Objawy ślepoty zmierzchowej;

Istnieje wiele chorób oczu, które wpływają na pogorszenie się naszego widzenia. Jedną z nich jest ślepota zmierzchowa, która ogranicza nasze możliwości wzrokowe, przez co czujemy nie tylko dyskomfort psychiczny ale i również możemy mieć wiele problemów w normalnym życiu.

Zobacz również opis choroby: Kurza ślepota


Ślepota zmierzchowa – co to jest?

Jest to wada wzroku, która polega na osłabieniu i pogorszeniu się normalnego widzenia. Osoba zdrowa w sytuacji zmiany miejsca z dobrze oświetlonego do ciemnego nie ma problemu z akomodacją. Jednak ci, którzy borykają się z problemem kurzej ślepoty (inne nazewnictwo tego schorzenia) nie są w stanie tego dokonać.

Nazwa wzięła się stąd, że właśnie kury widzą bardzo źle w miejscu gdzie nie mają wystarczającego oświetlenia. Dlatego też osoby uskarżające się na pogorszenie wzroku są prawdopodobnie chore na ślepotę zmierzchową.

Przyczyny

Początkowo uważano, że przyczyną choroby jest niedobór witaminy A. Próbowano więc zwalczać kurzą ślepotę zwykłą zmianą diety i wzbogaceniem konkretnej osoby o dodatkowe porcje tego „surowca”.

Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na przyczyny takie jak zwyrodnienie siatkówki, znaczna krótkowzroczność czy po prostu dziedziczenie tego schorzenia z pokolenia na pokolenie.

Objawy


Każdy z tych rodzajów przejawia się podobnie, ale nie identycznie. Dlatego też nie należy szufladkować osób skarżących się na problemu ze wzrokiem.

1. Niedobór witaminy A

Choć obecnie coraz częściej odchodzi się od tej teorii, to z racji dotychczasowych doświadczeń nie należy jej jednak całkowicie omijać.

Witamina A jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego działania naszego organizmu, szczególnie wzroku. Dlatego też uznawano ją za głównego winowajcę choroby.

Jej niedobór spowodowany jest głównie nieodpowiednią dietą, ubogą w beta-karoten. Wśród innych przyczyn można również wskazać złe przyswajanie tej witaminy z różnego typu pokarmów przez żołądek oraz wątrobę.

Do podstawowych objawów, jakie możemy zauważyć należy zaliczyć: wysychanie spojówek oraz rogówek, przymglone soczewki, skórzany wygląd białek, problemy w rozróżnianiu barw oraz kształtów. A także te nie dotyczące oczu, takie jak: kruche, łamliwe oraz wolno rosnące paznokcie czy uczucie suchości skóry.

2. Znaczna krótkowzroczność


Zwana jest również mynopią. Krótkowidz dobrze widzi wszystko, co jest blisko. Jednak to, co jest od niego w pewnej odległości jest dla niego zamazane i niewyraźne. Problem ten może wywołać schorzenie podobne do kurzej ślepoty.

Do objawów tego stanu należą: problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu oraz w miejscach przyciemnionych a także rozmycie obrazu, które często poprawia się wskutek odpowiednich okularów.

3. Barwnikowe zwyrodnienie sitakówki

Ostatni typ to tzw. retinopatia barwnikowa. Choroba ta jest dziedzicznym zwyrodnieniem oka. Może w skrajnych przypadkach prowadzić do utraty wzroku. Nazwa pochodzi od ciemnego pigmentu, który można zauważyć na siatkówce podczas badania.

Do głównych objawów tej odmiany choroby można zaliczyć: ograniczenie pola widzenia (jego stopniowe zmniejszanie się), nocną ślepotę lub co najmniej bardzo mocne niedowidzenie oraz widzenie tunelowe.

Ślepota zmierzchowa jest nieodwracalnym procesem, jednak można go poprawić poprzez podawanie witaminy A oraz E. Znaczną poprawę widzenia może zapewnić implant, który umożliwia widzenie i rozróżnianie kształtów. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby móc zadziałać w miarę wcześnie, zanim choroba całkiem się nie rozwinie.

Urszula Walkiewicz

Zobacz również opis choroby: Kurza ślepota

Objawy ślepoty zmierzchowej

Istnieje wiele chorób oczu, które wpływają na pogorszenie się naszego widzenia. Jedną z nich jest ślepota zmierzchowa, która ogranicza nasze możliwości wzrokowe, przez co czujemy nie tylko dyskomfort psychiczny ale i również możemy mieć wiele problemów w normalnym życiu.... czytaj więcej

Objawy ślepoty rzecznej

Po ukąszeniu czarnej muchy pasożyty wnikają do naszego organizmu i wówczas zaczynają zachodzić liczne zmiany. Przede wszystkim da się zauważyć grudkową wysypkę, odbarwienia i hiperpigmentację skóry. Możemy mieć także powiększone węzły chłonne, a w późniejszym stadium dochodzi do zaburzeń widzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy