Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrego zapalenia spojówek

Przy ostrym zapaleniu spojówek objawy występują nagle i z dużym nasileniem. Nie powinniśmy bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału, gdyż oko jest bardzo delikatnym narządem, który łatwo trwale uszkodzić.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie spojówek

Najpopularniejszym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie i łzawienie oka. Spowodowane jest ono rozszerzeniem się naczyń krwionośnych spojówki i ich silnym ukrwieniem.

Łzawienie oczu jest reakcją obronną, która sygnalizuje nieprawidłową pracę narządu wzroku.

Kolejnym objawem są opuchnięte powieki. Występują zarówno przy zapaleniu alergicznym, jak i infekcyjnym.

Uciążliwą dolegliwością jest silne pieczenie i oraz wypływająca wydzielina. Są to objawy, które najczęściej zmuszają pacjenta do wizyty u lekarza. Wydzielina może być wodnista bądź ropna- żółta. Z reguły oko produkuje duże jej ilości i w czasie snu wyciek może doprowadzić do sklejenia się powiek. Żółta wydzielina występuje przy zakażeniu wirusowym.

Zapaleniu spojówki towarzyszy wrażenie obecności ciała obcego w oku i jest porównywalne z uczuciem piasku pod powiekami.

Objawem infekcji jest również ból i kłucie oka. W przypadku wirusowego zapalenia ból może być bardzo silny. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych.

Wynikiem zapalenia mogą być grudki i brodawki. Grudki powstają w spojówce i tworzy ją przerośnięta tkanka limfatyczna. Najczęściej występuje przy infekcji wirusowej. Natomiast brodawki tworzą się zwykle na górnej powiece, a jej materiałem budulcowym jest przerośnięty nabłonek spojówki.

Przy zapaleniu wirusowym pojawia się światłowstręt, a opuchlizna tworzy efekt opadających powiek.

Zapalenie grzybicze nie powoduje charakterystycznych objawów. Istnienie infekcji może spowodować niewielki ból i lekki dyskomfort.

Przy pojawieniu się opisanych objawów należy zgłosić się do okulisty, który pomoże nam określić przyczynę zapalenia i zaleci odpowiednie leczenie. O pomoc można również poprosić lekarza rodzinnego. Zapalenia nie powinno się leczyć samemu; samodzielnie przygotowane okłady (np. z rumianku) mogą uczulić, a w przyszłości utrudnić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie spojówek

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności