Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ostrego zapalenia spojówek

Przy ostrym zapaleniu spojówek objawy występują nagle i z dużym nasileniem. Nie powinniśmy bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału, gdyż oko jest bardzo delikatnym narządem, który łatwo trwale uszkodzić.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie spojówek

Najpopularniejszym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie i łzawienie oka. Spowodowane jest ono rozszerzeniem się naczyń krwionośnych spojówki i ich silnym ukrwieniem.

Łzawienie oczu jest reakcją obronną, która sygnalizuje nieprawidłową pracę narządu wzroku.

Kolejnym objawem są opuchnięte powieki. Występują zarówno przy zapaleniu alergicznym, jak i infekcyjnym.

Uciążliwą dolegliwością jest silne pieczenie i oraz wypływająca wydzielina. Są to objawy, które najczęściej zmuszają pacjenta do wizyty u lekarza. Wydzielina może być wodnista bądź ropna- żółta. Z reguły oko produkuje duże jej ilości i w czasie snu wyciek może doprowadzić do sklejenia się powiek. Żółta wydzielina występuje przy zakażeniu wirusowym.

Zapaleniu spojówki towarzyszy wrażenie obecności ciała obcego w oku i jest porównywalne z uczuciem piasku pod powiekami.

Objawem infekcji jest również ból i kłucie oka. W przypadku wirusowego zapalenia ból może być bardzo silny. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych.

Wynikiem zapalenia mogą być grudki i brodawki. Grudki powstają w spojówce i tworzy ją przerośnięta tkanka limfatyczna. Najczęściej występuje przy infekcji wirusowej. Natomiast brodawki tworzą się zwykle na górnej powiece, a jej materiałem budulcowym jest przerośnięty nabłonek spojówki.

Przy zapaleniu wirusowym pojawia się światłowstręt, a opuchlizna tworzy efekt opadających powiek.

Zapalenie grzybicze nie powoduje charakterystycznych objawów. Istnienie infekcji może spowodować niewielki ból i lekki dyskomfort.

Przy pojawieniu się opisanych objawów należy zgłosić się do okulisty, który pomoże nam określić przyczynę zapalenia i zaleci odpowiednie leczenie. O pomoc można również poprosić lekarza rodzinnego. Zapalenia nie powinno się leczyć samemu; samodzielnie przygotowane okłady (np. z rumianku) mogą uczulić, a w przyszłości utrudnić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie spojówek

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej

Objawy współczulnego zapalenia oka

Wczesne objawy, które pojawiają się w zdrowym oku, po uszkodzeniu drugiego, jak to ma miejsce w przypadku współczulnego zapalenia oka, to najczęściej pojawiające się mroczki, zamazane pole widzenia i utrata akomodacji, czyli zdolności dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności