Najpopularniejszym objawem zapalenia spojówek jest zaczerwienienie i łzawienie oka. Spowodowane jest ono rozszerzeniem się naczyń krwionośnych spojówki i ich silnym ukrwieniem.
Łzawienie oczu jest reakcją obronną, która sygnalizuje nieprawidłową pracę narządu wzroku.
Kolejnym objawem są opuchnięte powieki. Występują zarówno przy zapaleniu alergicznym, jak i infekcyjnym.
Uciążliwą dolegliwością jest silne pieczenie i oraz wypływająca wydzielina. Są to objawy, które najczęściej zmuszają pacjenta do wizyty u lekarza. Wydzielina może być wodnista bądź ropna- żółta. Z reguły oko produkuje duże jej ilości i w czasie snu wyciek może doprowadzić do sklejenia się powiek. Żółta wydzielina występuje przy zakażeniu wirusowym.
Zapaleniu spojówki towarzyszy wrażenie obecności ciała obcego w oku i jest porównywalne z uczuciem piasku pod powiekami.
Objawem infekcji jest również ból i kłucie oka. W przypadku wirusowego zapalenia ból może być bardzo silny. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie środków przeciwbólowych.
Wynikiem zapalenia mogą być grudki i brodawki. Grudki powstają w spojówce i tworzy ją przerośnięta tkanka limfatyczna. Najczęściej występuje przy infekcji wirusowej. Natomiast brodawki tworzą się zwykle na górnej powiece, a jej materiałem budulcowym jest przerośnięty nabłonek spojówki.
Przy zapaleniu wirusowym pojawia się światłowstręt, a opuchlizna tworzy efekt opadających powiek.
Zapalenie grzybicze nie powoduje charakterystycznych objawów. Istnienie infekcji może spowodować niewielki ból i lekki dyskomfort.
Przy pojawieniu się opisanych objawów należy zgłosić się do okulisty, który pomoże nam określić przyczynę zapalenia i zaleci odpowiednie leczenie. O pomoc można również poprosić lekarza rodzinnego. Zapalenia nie powinno się leczyć samemu; samodzielnie przygotowane okłady (np. z rumianku) mogą uczulić, a w przyszłości utrudnić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.
Zobacz również opis choroby: Ostre zapalenie spojówek
Objawy zapalenia spojówek
Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej
Objawy współczulnego zapalenia oka
Wczesne objawy, które pojawiają się w zdrowym oku, po uszkodzeniu drugiego, jak to ma miejsce w przypadku współczulnego zapalenia oka, to najczęściej pojawiające się mroczki, zamazane pole widzenia i utrata akomodacji, czyli zdolności dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych o... czytaj więcej
Brak komentarzy