Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy owrzodzenia rogówki

Owrzodzeniem rogówki nazywamy stan zapalny rogówki, z którym wiąże się ubytek jej nabłonka. Choroba ta zazwyczaj jest wywoływana przez różnego typu zakażenia wirusowe, urazy mechaniczne czy ciała obce, które znajdą się na zbyt długi czas w oku.

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenie rogówki

Stan zapalny jest wyjątkowo nieprzyjemny i niemożliwy do przeoczenia. Większość pacjentów natychmiast udaje się do lekarza z powodu dotkliwego bólu. Okulista powinien dokonać oględzin oka i wydać diagnozę. Powinien on również, jeżeli powodem powstania stanu zapalnego jest obecność ciała obcego w oku, przedsięwziąć kroki prowadzące do jego (ciała obcego) usunięcia i oczyszczenia gałki ocznej, co czasem może się wiązać nawet z operacją.

Do objawów stanu zapalnego rogówki zaliczamy:
  • bardzo silny, piekący ból oka,
  • światłowstręt,
  • łzawienie,
  • nieostre, zamglone widzenie,
  • silne zaczerwienienie oka, wyraźne popękane naczynka,
  • pojawienie się wydzieliny śluzowo-ropnej w oku.
Najczęściej w leczeniu tego typu owrzodzeń stosuje się kuracje farmaceutyczna, którą należy dopasować do przyczyny powstania stanu zapalnego. Owrzodzenia pojawiają się przez nietypowe zakażenie wirusem opryszczki lub przez przeniesienie infekcji z miejsca zakażonego na rogówkę. Czasem może być również infekcja grzybicza. Należy wówczas podawać leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe w dawkach zaleconych przez lekarza, który wcześniej zbada oko i oceni stan rogówki.
   
Bardzo częste w ostatnim czasie jest też noszenie źle dopasowanych soczewek kontaktowych, lub noszenie ich przez zbyt długi czas. To również może wywołać owrzodzenie rogówki, które nie będzie ustępowało przez kontynuowanie noszenia soczewek. Jeżeli stwierdzimy u siebie podejrzenie takiego stanu powinniśmy bezzwłocznie zdjąć soczewki i przez kilka następnych dni używać okularów.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Zobacz również opis choroby: Owrzodzenie rogówki

Objawy stożka rogówki

Choroba oka, czyli stożek rogówki jest bardzo specyficznym typem choroby niezapalnej. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby, jest zmiana oka, która podczas przebiegu stożka rogówki, zmienia się w kształt właśnie podobny do stożka, czyli oko ulega uwypukleniu na zewnątrz.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia rogówki

Rogówka jest to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Ma za zadanie skupić promienie świetlne. Ostre zapalenie rógówki może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego warto znać objawy tej choroby. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy