Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa jest uszkodzeniem siatkówki oka, spowodowanym długotrwałą cukrzycą. Retinopatia pojawia się wcześniej i częściej w cukrzycy typu 1. Chorobę dzieli się na postać nieproliferacyjną - bez nowotworzenia naczyń i postać proliferacyjną - z nowotworzeniem naczyń. U osób młodych powstaje częściej retinopatia proliferacyjna, u starszych natomiast główną przyczyną upośledzenie wzroku jest tzw. makulopatia.

Zobacz również opis choroby: Retinopatia cukrzycowa

Jako pierwsze zaniepokoić powinno trudne do wytłumaczenia zamazane widzenie. Może to być skutek przenikania glukozy do soczewki oka. Zmienia to jej kształt, zamazuje ostrość wzroku. Trzeba wiedzieć, że odczuwane symptomy retinopatii, np. zamazane widzenie nie są dobrymi wskaźnikami wczesnego rozpoznania cukrzycy. Tego typu objawy zmian w siatkówce oka rzadko widoczne są przed 15 rokiem trwania cukrzycy.

Podstawowe objawy retinopatii:

  • głęboko umiejscowione wybroczyny - powstają w wyniku pękania mikrotętniaków. W miarę postępu choroby wybroczyny powiększają się i zwiększa się ich liczba. Przeważnie wchłaniają się w ciągu 3 - 4 miesięcy bez uszkodzenia widzenia.
  • krwotoki przedsiatkówkowe - obejmują one także wewnętrzne warstwy siatkówki, umiejscawiają się również pod błoną graniczną wewnętrzną. Powstają żółte plamy, które po przebiciu do ciała szklistego mogą powodować zaburzenia widzenia
  • krwotoki do ciała szklistego - są to wylewy powstające nagle, w wyniku przedostania się do wynaczynionej krwi z siatkówki do ciała szklistego lub w wyniku pękania nowo wytworzonych naczyń. Przesłaniają pole widzenia. Ciało szkliste wypełnia się żółtobrunatną masą.
  • odwarstwienie siatkówki - u chorych na cukrzycę bez retinopatii pojawia się z podobną częstością jak w populacji ogólnej. W przypadku retinopatii proliferacyjnej ryzyko odwarstwienia znacznie się zwiększa. Objawem jest utrata części pola widzenia.
  • makulopatia - jest uszkodzeniem plamki żółtej. Występuje obrzęk siatkówki i twarde wysięki. Zmiany te powodują pogorszenie widzenia.


Zobacz również opis choroby: Retinopatia cukrzycowa

Wpływ palenia papierosów na płodność

Nikotyna zawarta w papierosach jest najbardziej rozpowszechnioną używką we współczesnym świecie. Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy planujemy dziecko należy - jeżeli nie całkowicie rzucić palenie - to przynajmniej radykalnie ograniczyć.... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia siatkówki

Choroby oczu najczęściej występują u osób po 50 roku życia. Dochodzi wtedy do nagłego pogorszenia wzroku, czego przyczyną może być zwyrodnienie plamki, tzw. AMD. W pierwszym etapie choroby często nie występują żadne objawy, ale skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia schorzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy