Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy retinopatii wrodzonej

Retinopatia wcześniaków jest chorobą, która nieleczona, może prowadzić do utraty wzroku. Ważne jest, by dziecko, u którego występuje podejrzenie pojawienia się retinopatii, było pod stałą opieką okulistyczną w pierwszych miesiącach życia. Wczesne rozpoznanie oraz interwencja w odpowiednim momencie uratuje dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

Zobacz również opis choroby: Retinopatia wrodzona

Objawy retinopatii wrodzonej

Objawy retinopatii wrodzonej pogorszają się wraz z kolejnymi fazami choroby.

Dwie pierwsze fazy są możliwe do stwierdzenia dzięki specjalistycznym badaniom i przeważnie nie wymagają leczenia.

Zazwyczaj zdarza się, że zaburzenia z pierwszej i drugiej fazy cofają się samoczynnie do pierwszego roku życia dziecka, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

W pierwszej fazie choroby na dnie oka pojawia się biała linia demarkacyjna, która ostro rozgranicza unaczynione i nieunaczynione części siatkówki.

W drugiej fazie pojawia się wał, czyli biało-szare, wałowate uniesienie tkanki mezenchymalnej uwypuklonej do ciała szklistego na granicy unaczynionej i nieunaczynionej siatkówki.

W trzeciej fazie dochodzi do proliferacji tkanki włóknistej i naczyń. Jest to główna zmiana chorobowa w retinopatii wrodzonej. Jej pojawienie się oraz zakres występowania to główne czynniki, które decydują o stopniu upośledzenia widzenia u dzieci, bądź o całkowitym zaniku wzroku. Proliferacja polega na wnikaniu naczyń otoczonych tkanką włóknistą do ciała szklistego z obszarów siatkówki położonych ku tyłowi do wału. Występuje w trzech postaciach: łagodnej, średniej i ciężkiej.

Kolejna faza to częściowe odwarstwienie siatkówki: bez zajęcia plamki (obwodowe) lub obejmujące plamkę. W zależności od stopnia stwierdza się różne zmiany w gałce ocznej.

Ostatnia faza to całkowite odwarstwienie siatkówki. Widoczny jest charakterystyczny biały odblask w obrębie źrenicy. Tego typu zmiany wiążą się z zanikiem widzenia u dziecka.

Opisane zmiany pojawiają się pomiędzy 1. a 6. miesiącem życia dziecka. W początkowych fazach choroby, objawy są zupełnie niezauważalne. Można je wykryć wyłącznie przy pomocy specjalnego badania dna oka. W późnych stadiach retinopatii można dostrzec biały blask w obrębie źrenicy, który świadczy o ślepocie. Tego typu objaw pojawia się również w innych chorobach, takich jak: siatkówczak, zaćma, zapalenie wnętrza gałki ocznej czy dysplazja siatkówki.

Katarzyna Łukawska

Bibliografia:

  1. M.E. Prost, Problemy okulistyczne noworodków urodzonych przedwcześnie, Warszawa.

 

Zobacz również opis choroby: Retinopatia wrodzona

Objawy retinopatii nadciśnieniowej

Retinopatia jest jednym z wielu powikłań nieleczonego nadciśnienia. Jej przebieg jest o tyle niebezpieczny, iż przez dość długi czas nie daje żadnych objawów, a w efekcie całkowite wyleczenie choroby może stać się niemożliwe. Najgorszymi z powikłań schorzenia są nieodwracalne upośledzenia wzroku, a nawet ślepota.... czytaj więcej

Objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa jest uszkodzeniem siatkówki oka, spowodowanym długotrwałą cukrzycą. Retinopatia pojawia się wcześniej i częściej w cukrzycy typu 1. Chorobę dzieli się na postać nieproliferacyjną - bez nowotworzenia naczyń i postać proliferacyjną - z nowotworzeniem naczyń. U osób młodych powstaje częściej retinopatia prol... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy