Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy retinopatii wrodzonej

Retinopatia wcześniaków jest chorobą, która nieleczona, może prowadzić do utraty wzroku. Ważne jest, by dziecko, u którego występuje podejrzenie pojawienia się retinopatii, było pod stałą opieką okulistyczną w pierwszych miesiącach życia. Wczesne rozpoznanie oraz interwencja w odpowiednim momencie uratuje dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

Zobacz również opis choroby: Retinopatia wrodzona

Objawy retinopatii wrodzonej

Objawy retinopatii wrodzonej pogorszają się wraz z kolejnymi fazami choroby.

Dwie pierwsze fazy są możliwe do stwierdzenia dzięki specjalistycznym badaniom i przeważnie nie wymagają leczenia.

Zazwyczaj zdarza się, że zaburzenia z pierwszej i drugiej fazy cofają się samoczynnie do pierwszego roku życia dziecka, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

W pierwszej fazie choroby na dnie oka pojawia się biała linia demarkacyjna, która ostro rozgranicza unaczynione i nieunaczynione części siatkówki.

W drugiej fazie pojawia się wał, czyli biało-szare, wałowate uniesienie tkanki mezenchymalnej uwypuklonej do ciała szklistego na granicy unaczynionej i nieunaczynionej siatkówki.

W trzeciej fazie dochodzi do proliferacji tkanki włóknistej i naczyń. Jest to główna zmiana chorobowa w retinopatii wrodzonej. Jej pojawienie się oraz zakres występowania to główne czynniki, które decydują o stopniu upośledzenia widzenia u dzieci, bądź o całkowitym zaniku wzroku. Proliferacja polega na wnikaniu naczyń otoczonych tkanką włóknistą do ciała szklistego z obszarów siatkówki położonych ku tyłowi do wału. Występuje w trzech postaciach: łagodnej, średniej i ciężkiej.

Kolejna faza to częściowe odwarstwienie siatkówki: bez zajęcia plamki (obwodowe) lub obejmujące plamkę. W zależności od stopnia stwierdza się różne zmiany w gałce ocznej.

Ostatnia faza to całkowite odwarstwienie siatkówki. Widoczny jest charakterystyczny biały odblask w obrębie źrenicy. Tego typu zmiany wiążą się z zanikiem widzenia u dziecka.

Opisane zmiany pojawiają się pomiędzy 1. a 6. miesiącem życia dziecka. W początkowych fazach choroby, objawy są zupełnie niezauważalne. Można je wykryć wyłącznie przy pomocy specjalnego badania dna oka. W późnych stadiach retinopatii można dostrzec biały blask w obrębie źrenicy, który świadczy o ślepocie. Tego typu objaw pojawia się również w innych chorobach, takich jak: siatkówczak, zaćma, zapalenie wnętrza gałki ocznej czy dysplazja siatkówki.

Katarzyna Łukawska

Bibliografia:

  1. M.E. Prost, Problemy okulistyczne noworodków urodzonych przedwcześnie, Warszawa.

 

Zobacz również opis choroby: Retinopatia wrodzona

Objawy retinopatii nadciśnieniowej

Retinopatia jest jednym z wielu powikłań nieleczonego nadciśnienia. Jej przebieg jest o tyle niebezpieczny, iż przez dość długi czas nie daje żadnych objawów, a w efekcie całkowite wyleczenie choroby może stać się niemożliwe. Najgorszymi z powikłań schorzenia są nieodwracalne upośledzenia wzroku, a nawet ślepota.... czytaj więcej

Objawy retinopatii cukrzycowej

Retinopatia cukrzycowa jest uszkodzeniem siatkówki oka, spowodowanym długotrwałą cukrzycą. Retinopatia pojawia się wcześniej i częściej w cukrzycy typu 1. Chorobę dzieli się na postać nieproliferacyjną - bez nowotworzenia naczyń i postać proliferacyjną - z nowotworzeniem naczyń. U osób młodych powstaje częściej retinopatia prol... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności