Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rubeozy tęczówki

Rubeoza tęczówki jest stanem,w  którym dochodzi do rozplenienia się naczyń włosowatych w tęczówce oka. Do stanu tego dochodzi najczęściej w wyniku niedotlenienia siatkówki. Czasami  rubeoza jest niewidoczna na pierwszy rzut oka i stwierdzić ją może tylko lekarz okulista.

Zobacz również opis choroby: Rubeoza tęczówki

Objawy, które towarzyszą rubeozie, przypominają wiele innych schorzeń dotyczących oczu, dlatego też sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co nam faktycznie dolega.

Najczęstszymi objawami są:
  • widoczne na powierzchni tęczówki nieprawidłowe naczynia krwionośne;
  • zaczerwienione oko;
  • objawy choroby siatkówki, np. mroczki pojawiające się w polu widzenia, zaburzenia ostrości wzroku.
Bardzo częstym objawem rubeozy tęczówki jest stopniowa utrata widzenia obwodowego.

W tęczówce rozwijają się nieprawidłowe naczynia krwionośne, które z kolei bardzo często zaburzają przepływ cieczy wodnistej w oku, prowadząc tym samym do rozwoju ciężkiej postaci jaskry.

Do głównych objawów jaskry zalicza się bóle i zaczerwienienie oka, mroczki w polu widzenia, zwężanie się pola widzenia, widzenie tęczowych pól, obniżenie ostrości wzroku – a więc objawy takie same jak w przypadku rubeozy.

Niestety, jaska najczęściej przebiega skrycie, bez bólu, nie dając żadnych objawów, a uszkodzenie nerwu rozpozna dopiero lekarz okulista za pomocą specjalistycznych badań. Jaskra jest bardzo groźną chorobą, gdyż w przypadku, gdy jest nieleczona, będzie prowadzić do ślepoty.

Pamiętajmy więc, że każdą chorobę i zapalenie tęczówki należy leczyć. Nieleczone zapalenie tęczówki objawia się stopniowym matowieniem, tęczówka nabiera brudnoszarego koloru, dochodzi także do zwężenia źrenicy, co pogarsza widzenie.

Zaniedbywanie tęczówki może właśnie doprowadzić do jaskry, a nawet do utraty wzroku.


Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Rubeoza tęczówki

Objawy zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego

Zapalenie to jest wywołane bakteriami, grzybem, wirusem lub pasożytem dotyka szczególnie osoby te, u których często występują jakieś ogniska zapalne. Zapalenie to występuję w postaci ostrej lub przewlekłej. Schorzenie to objawia się przede wszystkim występującym silnym bólem oka.... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia siatkówki

Choroby oczu najczęściej występują u osób po 50 roku życia. Dochodzi wtedy do nagłego pogorszenia wzroku, czego przyczyną może być zwyrodnienie plamki, tzw. AMD. W pierwszym etapie choroby często nie występują żadne objawy, ale skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia schorzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności