Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rubeozy tęczówki

Rubeoza tęczówki jest stanem,w  którym dochodzi do rozplenienia się naczyń włosowatych w tęczówce oka. Do stanu tego dochodzi najczęściej w wyniku niedotlenienia siatkówki. Czasami  rubeoza jest niewidoczna na pierwszy rzut oka i stwierdzić ją może tylko lekarz okulista.

Zobacz również opis choroby: Rubeoza tęczówki

Objawy, które towarzyszą rubeozie, przypominają wiele innych schorzeń dotyczących oczu, dlatego też sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co nam faktycznie dolega.

Najczęstszymi objawami są:
  • widoczne na powierzchni tęczówki nieprawidłowe naczynia krwionośne;
  • zaczerwienione oko;
  • objawy choroby siatkówki, np. mroczki pojawiające się w polu widzenia, zaburzenia ostrości wzroku.
Bardzo częstym objawem rubeozy tęczówki jest stopniowa utrata widzenia obwodowego.

W tęczówce rozwijają się nieprawidłowe naczynia krwionośne, które z kolei bardzo często zaburzają przepływ cieczy wodnistej w oku, prowadząc tym samym do rozwoju ciężkiej postaci jaskry.

Do głównych objawów jaskry zalicza się bóle i zaczerwienienie oka, mroczki w polu widzenia, zwężanie się pola widzenia, widzenie tęczowych pól, obniżenie ostrości wzroku – a więc objawy takie same jak w przypadku rubeozy.

Niestety, jaska najczęściej przebiega skrycie, bez bólu, nie dając żadnych objawów, a uszkodzenie nerwu rozpozna dopiero lekarz okulista za pomocą specjalistycznych badań. Jaskra jest bardzo groźną chorobą, gdyż w przypadku, gdy jest nieleczona, będzie prowadzić do ślepoty.

Pamiętajmy więc, że każdą chorobę i zapalenie tęczówki należy leczyć. Nieleczone zapalenie tęczówki objawia się stopniowym matowieniem, tęczówka nabiera brudnoszarego koloru, dochodzi także do zwężenia źrenicy, co pogarsza widzenie.

Zaniedbywanie tęczówki może właśnie doprowadzić do jaskry, a nawet do utraty wzroku.


Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Rubeoza tęczówki

Objawy zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego

Zapalenie to jest wywołane bakteriami, grzybem, wirusem lub pasożytem dotyka szczególnie osoby te, u których często występują jakieś ogniska zapalne. Zapalenie to występuję w postaci ostrej lub przewlekłej. Schorzenie to objawia się przede wszystkim występującym silnym bólem oka.... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia siatkówki

Choroby oczu najczęściej występują u osób po 50 roku życia. Dochodzi wtedy do nagłego pogorszenia wzroku, czego przyczyną może być zwyrodnienie plamki, tzw. AMD. W pierwszym etapie choroby często nie występują żadne objawy, ale skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia schorzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy