Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy skórzaka

Skórzak to termin określający chorobę nowotworową powieki – jest to zazwyczaj guz łagodny, taki jak kaszak lub torbiel. Tworzy się zazwyczaj z wydzieliny gruczołów łojowych lub kryształków cholesterolu.

Zobacz również opis choroby: Skórzak

Skórzaki nie powodują bólu, jednak mogą powodować deformację powieki, zaczerwienienie spojówek, nadmierne łzawienie lub inne uciążliwe objawy.

Skórzaki są guzami różnej wielkości, koloru najczęściej brązowego lub szarego, najczęściej dotyczą zwierząt, jednak występują również u ludzi. Mogą umiejscawiać się w powiece; powiece i spojówce gałkowej; powiece, spojówce gałkowej i rogówce; w rogówce i spojówce gałkowej; samej rogówce; w okolicach łuku brwiowego. Często występowanie skórzaków może się wiązać z niedorozwojem rozszczepu powiek.

Skórzaki początkowo niewielkie, rosną z upływem czasu i mogą spowodować nawet deformację powieki, przez co ograniczają zamykanie szpary powiekowej. Skórzaki często pokryte są rogowaciejącym naskórkiem i włoskami.

Włosy pokrywające naskórek najczęściej skierowane są w kierunku rogówki, a poprzez działanie drażniące często powodują zapalenie rogówki i obrzęk. Natomiast włoski skierowane do worka spojówkowego mogą być przyczyną pigmentacji rogówki. Czasami również zmniejsza się frakcja wodna filmu łzowego, przez co okolica oczodołu będzie stale wilgotna.

Najczęstszymi objawami towarzyszącymi skórzakom są:
  • zaczerwienienie spojówek;
  • nadmierne łzawienie;
  • przymykanie szpary powiekowej.

W przypadku występowanie skórzaka, często dochodzi również do ropnego zapalenia spojówek, zapalenie rogówek oraz zapalenie powiek.

Skórzaki rogówki bardzo często są otoczone pasem obrzęku i pigmentacji, będących następstwem procesu immunologicznego. Budowa skórzaka jest zbliżona do budowy skóry – posiada rogowaciejący naskórek, włosy, naczynia krwionośne, włókna nerwowe, tkankę łączną, gruczoły skórne, mięśnie gładkie oraz chrząstki.

Operacyjne usunięcie jest podstawową metodą leczenia w przypadku wystąpienia skórzaków. Nieusunięte skórzaki powodować będą obrzęki i wrzody rogówki, co z kolei może prowadzić do upośledzenia wzroku, a w ostateczności nawet do ślepoty.

Po operacji skórzaka stosuje się zazwyczaj antybiotykoterapię o szerokim zakresie działania.

Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Skórzak

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia spojówek

Przy ostrym zapaleniu spojówek objawy występują nagle i z dużym nasileniem. Nie powinniśmy bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału, gdyż oko jest bardzo delikatnym narządem, który łatwo trwale uszkodzić. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy