Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uszkodzenia oka energią promienistą

Najczęściej do uszkodzenia oka energią promienistą dochodzi podczas obserwowania zaćmienia słońca oraz opalania się bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Niewidzialne promienie UV mogą poważnie uszkodzić siatkówkę oka, a dokładniej jej część plamkową.

Zobacz również opis choroby: Uszkodzenie oka energią promienistą

Skutkiem tego jest znaczne osłabienie wzroku oraz występowanie mroczków w zasięgu naszego pola widzenia. Znajomość objawów ułatwi nam rozpoznanie problemu, który może w każdej chwili nas dotknąć.


Objawy uszkodzenia oka spowodowane promieniowaniem nadfioletowym


Działanie promieni nadfioletowych może być przyczyną ostrego stanu zapalnego spojówki oraz rogówki oka. Najbardziej narażone na uszkodzenia oka promieniowaniem nadfioletowym są osoby wykonujące zawód spawacza, poddające się zabiegom naświetlania lampą kwarcową, a także przebywające na świeżym powietrzu w trakcie działania silnych promieni słonecznych.

Najczęściej po naświetleniu występuje bardzo silny ból oczu. Możemy również odczuwać światłowstręd połączony z łzawieniem i skurczem powiek. Możliwy jest również obrzęk spojówek oraz przymglenie rogówki.

Jeśli dojdzie do obrzęku spojówek będziemy mogli zaobserwować silne przekrwienia. W przypadku przymglenia rogówki zostanie znacznie zaburzona ostrość naszego widzenia.

Niedogodne objawy zazwyczaj mijają po przyjęciu leków znieczulających oraz przeciwzapalnych.


Objawy uszkodzenia oka spowodowane promieniowaniem jonizującym


Promienie jonizujące są wytwarzane przez rentgen oraz pierwistki promieniotwórcze. Ten rodzaj promieniowania jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może uszkodzić narząd wzroku. Stopień jego uszkodzenia jest uzależniony od ilości energii pochłoniętej przez tkanki.

Jedną z najczęstszych objaw uszkodzenia oka w wyniku działania promieni jonizujących są przekrwienia występujące na skórze powiek. Może także dojść do ich łuszczenia, a także wypadania rzęs.

Spojówka oka jest silnie zaczerwieniona, natomiast rogówka ulega przymlegniu.

Jeśli zauważymy u siebie podobne objawy należy jak najszybciej skontaktować się z okulistą, który pomoże nam w zwalczeniu wyżej wymienionych symptomów. Oczywiście niejednokrotnie możemy się przekonać, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

W tym celu powinniśmy zakładać okularny ochronne, które zminimalizują stopień zagrożenia uszkodzenia oczu. W przypadku działania szkodliwych promieni jonizujących zalecane jest stosowanie specjalnych ołowiowych osłon, które zakłada się na gałkę oczną.

Zobacz również opis choroby: Uszkodzenie oka energią promienistą

Objawy wytrzeszcz oka

Objawami wytrzeszczu jest ograniczona ruchomość oka oraz obrzęk powieki. Powoduje to zwiększanie się gałki i wydostawanie się jej z oczodołu. Często staje się ona przekrwiona. Dotyczy to również spojówki.Kiedy osoba porusza okiem odczuwa ból.... czytaj więcej

Objawy współczulnego zapalenia oka

Wczesne objawy, które pojawiają się w zdrowym oku, po uszkodzeniu drugiego, jak to ma miejsce w przypadku współczulnego zapalenia oka, to najczęściej pojawiające się mroczki, zamazane pole widzenia i utrata akomodacji, czyli zdolności dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy