Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy współczulnego zapalenia oka

Wczesne objawy, które pojawiają się w zdrowym oku, po uszkodzeniu drugiego, jak to ma miejsce w przypadku współczulnego zapalenia oka, to najczęściej pojawiające się mroczki, zamazane pole widzenia i utrata akomodacji, czyli zdolności dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

Zobacz również opis choroby: Współczulne zapalenie oka

Wraz z rozwojem nieleczonej choroby, może występować ciężkie zapalenie tęczówki, które przebiega w połączeniu z bólem i światłowstrętem, czyli nadwrażliwością oka na światło, które objawia się najczęściej odruchowym mrużeniem powiek. Siatkówka natomiast zazwyczaj pozostaje nietknięta przez zmiany chorobowe. Jednym z późniejszych przejawów stanu zapalnego oka jest siwienie rzęs, nie jest to jednak zjawisko często występujące.

Objawy pojawiają się zwykle w przeciągu 2-12 tygodni od urazu oka, jednak zdarza się, że występują one bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni. Odnotowano też przypadki bardzo opóźnionych objawów zachorowania, nawet do kilkudziesięciu lat po mechanicznym urazie oka.

Zapobieganie i leczenie

Jeśli chcemy zapobiec współczulnemu zapaleniu oka, należy usunąć pierwotnie uszkodzoną gałkę oczną w okresie od 7 do 10 dni od wystąpienia urazu. Często zdarza się, że mimo tego, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, nie chcemy usunąć gałki ocznej.

Od tej procedury odstępuje się, gdy funkcje uszkodzonego oka przynajmniej w części pozostały zachowane. Natomiast podstawową metodą leczenia tego przypadku stanu zapalnego, jest immunosupresja.

Polega ona na hamowaniu procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych, najczęściej farmakologicznie przez leki immunosupresyjne. Dawniej stosowano w tym celu promienie Roentgena.

Zobacz również opis choroby: Współczulne zapalenie oka

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności