Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy współczulnego zapalenia oka

Wczesne objawy, które pojawiają się w zdrowym oku, po uszkodzeniu drugiego, jak to ma miejsce w przypadku współczulnego zapalenia oka, to najczęściej pojawiające się mroczki, zamazane pole widzenia i utrata akomodacji, czyli zdolności dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

Zobacz również opis choroby: Współczulne zapalenie oka

Wraz z rozwojem nieleczonej choroby, może występować ciężkie zapalenie tęczówki, które przebiega w połączeniu z bólem i światłowstrętem, czyli nadwrażliwością oka na światło, które objawia się najczęściej odruchowym mrużeniem powiek. Siatkówka natomiast zazwyczaj pozostaje nietknięta przez zmiany chorobowe. Jednym z późniejszych przejawów stanu zapalnego oka jest siwienie rzęs, nie jest to jednak zjawisko często występujące.

Objawy pojawiają się zwykle w przeciągu 2-12 tygodni od urazu oka, jednak zdarza się, że występują one bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni. Odnotowano też przypadki bardzo opóźnionych objawów zachorowania, nawet do kilkudziesięciu lat po mechanicznym urazie oka.

Zapobieganie i leczenie

Jeśli chcemy zapobiec współczulnemu zapaleniu oka, należy usunąć pierwotnie uszkodzoną gałkę oczną w okresie od 7 do 10 dni od wystąpienia urazu. Często zdarza się, że mimo tego, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji, nie chcemy usunąć gałki ocznej.

Od tej procedury odstępuje się, gdy funkcje uszkodzonego oka przynajmniej w części pozostały zachowane. Natomiast podstawową metodą leczenia tego przypadku stanu zapalnego, jest immunosupresja.

Polega ona na hamowaniu procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych, najczęściej farmakologicznie przez leki immunosupresyjne. Dawniej stosowano w tym celu promienie Roentgena.

Zobacz również opis choroby: Współczulne zapalenie oka

Objawy zespołu suchego oka

„Suche oko” zwane również „zespołem suchego oka” to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez bądź nieprawidłowego składu łez, prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.... czytaj więcej

Objawy leniwego oka

Choroba leniwego oka zwana jest również amblyopią. Jeśli do 6. roku życia na oko zadziała jakiś szkodliwy czynnik, może dojść do rozwoju leniwego oka; jedno oko widzi wtedy prawidłowo, a drugie nie - następuje obniżenie ostrości widzenia.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy