Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaćmy starczej

Zaćma starcza, inaczej katarakta to choroba oczu polegająca na zmętnianiu soczewki, która odpowiada za przejrzystość widzenia.  Najczęściej występuje u osób po 40 roku życia, a wraz z rozwojem choroby nasilają się jej objawy.

Zobacz również opis choroby: Zaćma starcza

Pierwsze objawy zaćmy starczej

Ponieważ nie udało się do końca poznać przyczyn tak częstych zachorowań na kataraktę starczą, najczęściej przyjmuje się, że może ona wystąpić niemal u każdego, będąc efektem ubocznym starzenia się i zmian w przemianie metabolicznej organizmu. Występuje zazwyczaj w obu oczach, ale może rozwijać się szybciej w jednym niż w drugim i początkowo być niemal bezobjawowa.

Schorzenie to, w pierwszej fazie można wykryć tylko przy odpowiednim badaniu okulistycznym, ponieważ zmiany w postaci ?zbielenia? soczewki oka występują dopiero przy zaawansowanej zaćmie. Zazwyczaj pierwszym symptomem choroby jest pogorszenie ostrości widzenia, które nie daje się skorygować za pomocą szkieł kontaktowych i okularów. Chorzy najczęściej skarżą się na uciążliwe wrażenie patrzenia na wszystko przez mgłę.

Różne objawy katarakty starczej

W dalszych fazach rozwoju choroba może dawać symptomy, które delikatnie różnią się pomiędzy sobą w zależności od tego, w jakieś części soczewki oka umiejscowiło się zamglenie. Zaćma jądrowa, która kumuluje się w jądrze soczewki, najbardziej odczuwalna jest podczas przebywania w jasnych i nasłonecznionych miejscach, wtedy też jakość widzenia jest najgorsza, a poprawia się w lekko przyciemnionych pomieszczeniach oraz podczas patrzenia na jakiś przedmiot z bliska. Odwrotnie dzieje się przy katarakcie korowej, która obejmuje otoczkę soczewki i sprawia, że im ciemniejsze jest środowisko, w którym chory przebywa, tym bardziej odczuwalne jest uszkodzenie wzroku. Ostatnia odmiana tego schorzenia nosi miano podtorebkowej czaszowatej i charakteryzuje się największym upośledzeniem narządu wzroku przy patrzeniu na przedmioty z bliska oraz podobnie jak zaćma jądrowa nasila się w jasnym otoczeniu.

Najczęściej jednak katarakta starcza występuje w postaci mieszanej i u jednego pacjenta łączy dwa lub nawet trzy typy choroby. Dlatego też ich objawy mogą występować równocześnie.

Stadium zaawansowane zacmy starczej - objawy

Wraz z nasilaniem się objawów u pacjentów występuje także tzw. objaw białej źrenicy, który polega na stopniowym zabielaniu i mętnieniu soczewki, które po jakimś czasie jest już widoczne gołym okiem. Szybkość tego procesu może trwać zarówno kilkanaście miesięcy jak kilka lat, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Faktem jest jednak, że gdy choroba nie jest leczona, to w końcu doprowadzi do utraty widzenia, pozostawiając jedynie zdolność do zamglonego postrzegania światła.

Zaćma starcza jest chorobą występującą powszechnie i wśród starszych ludzi jest często bagatelizowana w początkowej fazie, kiedy to uznaje się ją za związany z wiekiem spadek jakości widzenia. Jeżeli jednak występuje wrażenie zamglenia obrazu, zaburzenie ostrości, postrzegania kolorów lub zaburzenia wrażliwości na światło, nie należy lekceważyć tych symptomów i udać się do okulisty w celu wykonania odpowiednich badań.

Autor: Natalia Kocoń

Zobacz również opis choroby: Zaćma starcza

Objawy starczej głuchoty

Głuchota starcza, czyli niedosłuch dotyka ludzi szczególnie po 50 roku życia. Wiek wystąpienia tego schorzenia nie jest doklanie sprecyzowany, gdyż jest to sprawa indywidualna. W czasie starzenia się organizmu również starzej się narząd słuchu. Podstawowymi objawami tej choroby jest słabe słusznie. Powoduje to pewien dyskomfort choryc... czytaj więcej

Objawy zaćmy dziecięcej

Zaćma dziecięca to wrodzona lub nabyta choroba oczu, która prowadzi do zmętnienia rogówki. Na przeźroczystej soczewce oka powstają plamki lub zmętniałe obszary, które utrudniają promieniom świetlnym dostanie się do siatkówki, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy