Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia gruczołu łzowego

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, czym jest gruczoł łzowy i jak wpływa na nasz organizm. Znajduje on się w górno- zewnętrznej części oczodołu i odpowiada za wydzielanie łez do worka łzowego. To właśnie m.in. od prawidłowej pracy tego gruczołu, zależy czy nasze oko zostaje odpowiednio odżywione i zwilżone.  W przypadku zapalenia gruczołu łzowego, dochodzi do zaburzenia wydzielania łez i zmian w ich składzie chemicznym.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie gruczołu łzowego

 
Ryzyko zachorowań

   
Choroba występuje rzadko. U dzieci powstaje zazwyczaj w ramach powikłań po przebiegu chorób zakaźnych takich jak: nagminne zapalenie przyusznic, świnka, grypa, odra, płonica.

Zdarza się, że występuje przy zaostrzeniu choroby reumatycznej. Osoby młode narażone są na tę przypadłość w trakcie  chorób rozrostowych układu limfatycznego( np. białaczka) lub sarkoidozy.

Ma wówczas przebieg podstępny i wolny. Ostre zapalenie gruczołu łzowego jest wynikiem zakażeń bakteryjnych, których przyczyną jest gronkowiec złocisty. W przypadku dorosłych, może pojawić się podczas bakteryjnego zapalenia spojówkowego.

Objawy choroby i diagnozowanie
   
Jak wyglądają pierwsze symptomy choroby? Najpierw pojawia się jednostronny ból i zaczerwienienie. Powieka przybiera kształt położonej litery S, staje się bardzo wrażliwa na dotyk. Pojawia się obrzęk i rumień.  Często zapaleniu gruczołu łzowego towarzyszą łzawienie i wydzieliny z oka.

W niektórych przypadkach występuje powiększenie przyusznych węzłów chłonnych, a nawet gorączka. Z takimi objawami należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie ma się jednak czego obawiać, bowiem sam ogląd oka wystarczy do postawienia diagnozy. Okulista, poprzez przeprowadzenie zwykłego badania palpacyjnego, może stwierdzić faktycznie jest to stan zapalny gruczołu łzowego czy może zmiany wtórne np. nowotworowe.

Jeżeli lekarz stwierdzi możliwość wystąpienia takich zmian, koniecznym jest przeprowadzenie dodatkowych badań ślinianki przyusznej,  która często jest powiększona podczas świnki, sarkoidozy czy chłoniaka. Jeżeli u chorego pojawiła się gorączka, zazwyczaj zalecane są badania morfologiczne, a niekiedy nawet posiew krwi.

Bardziej skomplikowane działania podejmuje się w momencie, gdy u pacjenta pojawia się wytrzeszcz lub ma ograniczone możliwości poruszania okiem. Wówczas zostaje skierowany on na tomografię komputerową oczodołu i mózgu, by wykluczyć możliwość zajęcia oczodołu przez guza lub proces zapalnym  tkanki miękkiej oczodołu.

W jaki sposób leczy się zapalenie gruczołu łzowego?


Pierwszą czynnością podejmowaną przy ustalaniu drogi leczenia jest określenie z jakim stopniem zapalenia mamy do czynienia. W przypadkach lekkich i średnich zazwyczaj główną formą  jest antybiotykoterpia, wspomagana przez zimne okłady na obrzękłą i obolałą okolicę oka. W razie potrzeby lekarz może także zalecić leki przeciwbólowe, uśmierzające dolegliwości.

Jednak jeśli  u pacjenta występuje ciężkie ostre zapalenie gruczołu łzowego, zostaje on skierowany do szpitala. Wynika to z potrzeby podania antybiotyków dożylnych o szerokim spektrum działania,  co niemożliwe jest w domu chorego. Z wizytą u lekarza nie można zwlekać. Choć początkowo wydaje nam się, że to niegroźna przypadłość, która zapewne zejdzie sama po domowej kuracji ludowymi sposobami, które doskonale zna babcia, z czasem nasz stan będzie się pogarszał.

Ból będzie coraz silniejszy, mogą pojawić się inne objawy, a nasze początkowe, lekkie zapalenie przerodzi się w ciężki przypadek, kończący się pobytem na oddziale. Zbyt późne podjęcie leczenia może grozić przejściem zapalenia na tkanki oczodołu czy jego inwazją w jamie czaszki.  Zwykła infekcja oka może zamienić się szereg chorób bezpośrednio zagrażających życiu pacjenta.
 

Zobacz również opis choroby: Zapalenie gruczołu łzowego

Objawy niedrożności kanalika łzowego

Niedrożność kanalika łzowego jest schorzeniem spotykanym u dzieci. Jest to związane z nagromadzeniem się łez w worku spojówkowym. W przypadku zdrowych dzieci łzy przedostają się do przewodów nosowych. Następstwem niedrożności jest m. in. wtórne zakażenie bakteryjne i zapalenie spojówek.... czytaj więcej

Objawy zapalenia gruczołu krokowego

Zapalenie gruczołu krokowego jest częstym schorzeniem spotykanym u dojrzałych mężczyzn. Najbardziej narażone na wystąpienie choroby są osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Wyróżniamy kilka postaci choroby, tj. zapalenie ostre i przewlekłe oraz bakteryjne i niebakteryjne.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy