Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Cogana

Spora grupa ludzi młodych często wykazuje objawy pewnych chorób, których występowanie niejednokrotnie jest bagatelizowane. Dopiero kiedy symptomy zaczynają się nasilać rodzi się niepokój, stopniowo przeradzający się w strach przed poważniejszą chorobą.

Zobacz również opis choroby: Zespół Cogana

Mniej więcej w tym momencie decydujemy się na wizytę u lekarza, który po niekrótkim czasie zdiagnozuje u nas zespół Cogana, czyli autoimmunologiczne schorzenie, występujące rzadko, a najczęściej dotykające  grupę tzw. młodych dorosłych. By nie pozostawać laikiem odnośnie zespołu Cogana, spróbujmy przytoczyć tutaj kilka najbardziej charakterystycznych objawów, na którego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

W początkowym etapie choroby objawy są dość ogólnoustrojowe i niespecyficzne, bowiem towarzyszyć może gorączka, bóle stawów, bóle głowy, czy kaszel. Jak widać tego typu objawy są dość charakterystyczne dla zwykłego przeziębienia, więc mało komu przyjdzie pewnie na myśl, iż tak pospolite symptomy mogą wróżyć złowieszczą i rzadko chorobę, jaką jest zespół Cogana.

Nad ewentualnym wystąpieniem zapalenie naczyń krwionośnych tego typu warto zastanowić się, kiedy wcześniej wymienione objawy zaczynają przeradzać się w następujące:
  • światłowstręt
  • łzawienie,
  • ból oka
Ta grupa objaw zależna jest od zapalenia rogówki. Z czasem dołączają również inne symptomy, takie jak:
  • zawroty głowy
  • szumy uszne,
  • postępujące uszkodzenie słuchu o gwałtownym charakterze, a w rezultacie głuchota
Z kolei ta grupa objawów zależna jest od uszkodzenia błędnika. W niektórych przypadkach objawy, dotyczące uszkodzenia błędnika mogą poprzedzać nawet o kilka miesięcy objawy z grupy ocznej; nie wykluczone, iż mogą wystąpić nawet 2 lata po ich wystąpieniu.

Tego typu ogólnoustrojowe objawy i niekiedy czasowa rozpiętość powodują, iż zespół Cogana, z grupy chorób vasculitis, rzadko kiedy jest łatwy do rozpoznania.  Z pomocą nadchodzi tutaj wykonanie odpowiednich badań, takich jak: badanie krwi, moczu oraz badania obrazujące np. USG, RTG, rezonans magnetyczny, czy tomografia komputerowa. Rozpoznania choroby dokonuje się na podstawie wnikliwej analizy objawów klinicznych łącznie z otrzymanymi wynikami, wspomnnianych badań.

Po odpowiedniej diagnozie pora jak najszybciej przystąpić do leczenia, gdyż przejęcie kontroli nad chorobą jest tutaj najistotniejsze. Polega ono bowiem na stosowaniu glikokortykosteroidów (kortykosteroidów), czyli grupie leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. W przypadkach przebiegających z objawami ocznymi stosuje się leki dospojówkowe, zaś w przypadkach z objawami ogólnymi odpowiednie leki stosuje się ogólnie.

Zobacz również opis choroby: Zespół Cogana

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

Objawy choroby Buergera

Choroba Buergera polega na stopniowym zwężeniu lub całkowitym zarastaniu małych i średnich tętnic. Przyczyną schorzenia jest stan zapalny w ścianie tętnic, który przyczynia się do powstania zakrzepów w świetle naczyń. Najczęściej choroba dotyka mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Schorzenie występuje w obrębie ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy