Zespół Tersona został po raz pierwszy opisany przez francuskiego okulistę Alberta Tersona na początku 1900. Chorobę tę zdefiniował jako śródgałkowy krwotok związany z ostrym wylewem śródczaszkowym. Przejawia się to obecnością w ciele szklistym krwotoków.
Wylew wewnątrzgałkowy jest zauważalny u około 20% chorych z ostrym krwawieniem wewnątrzczaszkowym. Znaczący krwotok do ciała szklistego występuje w większym odsetku u tych pacjentów. Może się ono składać z podsiatkówkowego i głębokiego wylewu, ale także mogą znajdować się powierzchowniej warstwie oka.
Objawy zespołu Tersona
Może wystąpić całkowita ślepota - w sytuacji masywnych obustronnych krwawień do ciała szklistego. Jednakże nie muszą wystąpić aż tak znaczne uszkodzenia. Często dochodzi do obniżenia ostrości wzroku – jest to zauważalne w krwotokach mniejszych i umiejscowionych centralnie, w okolicy plamki. A także zauważa się niedużą utratę widzenia, przede wszystkim w przypadku zmian występujących na obwodzie siatkówki.
Symptomy kliniczne
Nie każdy pacjent jest w stanie zauważyć w swoim organizmie te zmiany – szczególnie jeżeli jego stan jest ciężki lub brak mu przytomności. Wtedy to przede wszystkim dokonuje się sprawdzenia w badaniach okulistycznych. Dlatego też w niektórych przypadkach dopiero specjalista, który przeprowadza analizę z wziernikowaniem dna oka a zarazem przy szerokiej źrenicy, jest w stanie stwierdzić wystąpienie tej choroby.
W szczególnych sytuacjach, kiedy i to nie pomaga można wykorzystać ultrasonograf w celu wykonania badania gałek ocznych lub też poprzez badanie tomograficzne głowy – najczęściej podczas rutynowej analizy urazu czaszki.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że małe zmiany krwotoczne ulegną samoistnemu wchłonieniu. W przypadku wylewów większych, zwłaszcza u osób młodych, które mają prawidłową strukturę ciała szklistego i gdzie nie występują tendencje do rozpraszania się, wylewy znikają bardzo długo i niezbyt dobrze.
Krwotoki te stwarzają także większą możliwość powikłań, występujących w późnych postaciach: tworzą się błony proliferacyjnych, dochodzi do trakcyjnego odwarstwienia oraz otworów siatkówki, całkowitego lub częściowego tylnego odłączenia ciała szklistego, a nawet jaskry wtórnej czy hemosyderozy gałki ocznej.
Oczy to bardzo wrażliwy narząd. Dlatego też należy się im szczególna uwaga w sytuacjach kiedy występują choroby, drobne wylewy itp. Kiedy zauważamy, że nasza ostrość widzenia nie jest taka, jak poprzednio, powinniśmy się udać do lekarza w celu konsultacji.
Autor:
Urszula Walkiewicz
Zobacz również opis choroby: Zespół Tersona
Objawy krwawienia podpajęczynówkowego
Krwawienie podpajęczynówkowe jest krwotokiem do przestrzeni pod środkową oponą mózgową. Do takiego krwawienia może dojść w każdym wieku, jednak najczęściej spotykane jest u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. czytaj więcej
Objawy zapalenia nerwu przedsionkowego
Istnieje wiele chorób o których mamy niewielkie pojęcie, gdyż nie są często spotykane lub też występują u osób będących w innym wieku niż my. Do specyficznych schorzeń można zaliczyć zapalenie nerwu przedsionkowego, które mimo że dotyczy ucha wewnętrznego, to jego objawy mają z nim niewielki związek.... czytaj więcej
Brak komentarzy