Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba dotycząca przeważnie ludzi po 50. roku życia. Jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku ludzi starszych. To bardzo podstępna i niebezpieczna dolegliwość.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie plamki żółtej

Niepokojące symptomy

Pamiętać należy, że choroba u każdego może rozwijać się w inny sposób. Jedni mogą uskarżać się jedynie na niewielkie problemy z widzeniem, inni zaś nie są w stanie wykonywać podstawowych czynności, ponieważ ich wzrok im to uniemożliwia.

Jednym z pierwszych, zauważalnych sygnałów jest rozmycie krawędzi przedmiotów. Wszystko co widzimy rozmywa się, nie ma wyraźnego konturu i kształtu. Zaczynamy mieć także trudności w rozróżnianiu kolorów oraz problemy z widzeniem centralnym.

Linie proste stają się wykrzywione. Czytanie staje się czynnością niemalże niemożliwą. Pojawiają się coraz większe problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Mam wszystkie objawy choroby! Co teraz?

Gdy już stwierdzimy, że z naszym wzrokiem nie dzieje się dobrze, należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Wykona on badania mające na celu zdiagnozowanie schorzenia. Główną metodą badawczą jest tak zwany Test Amslera, pozwalający ocenić stan plamki żółtej.

Co istotne, test można przeprowadzić także samodzielnie. W tym celu weź kartkę papieru w kratkę i namaluj na niej punkt. Popatrz na niego z odległości 40cm. Zwróć uwagę na to, czy linie kratki nie zbliżają się do siebie lub nie oddalają. Jeśli tak jest – udaj się jaknajszybciej do okulisty, bo to znak, że z twoim wzrokiem dzieje się coś niepokojącego.

Jak ustrzec się przed AMD?

Przed zwyrodnieniem plamki żółtej można się ochronić. Udowodniono, że istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka zachorowania aż o 25%!

Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią dietę. Musi być ona jak najbardziej różnorodna oraz obfita w sezonowe warzywa i owoce. Szczególnie cenne są warzywa żółte: dynia, kukurydza – stanowią one doskonałe źródło karotenoid, zielone – brokuły, szpinak, kapusta, kalarepa – zawierają przeciwutleniacze.

Jeśli nie możemy tak skomponować swojej diety, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych – warto przyjmoiwać suplementy witaminowo-mineralne, które uzupełnią braki w organizmie.

Uważać musimy na tłuszcze i zwracać uwagę na poziom cholesterolu. Rzućmy także palenie i unikajmy alkoholu.

Przede wszystkim pamiętajmy o regularnie wykonywanych badaniach profilaktycznych, które w wielu przypadkach przyczyniają się do powodzenia w leczeniu, poprzez wczesne wykrycie choroby!

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie plamki żółtej

Substancja chemiczna przywraca wzrok ślepym myszom

Współpraca między amerykańskimi i niemieckimi naukowcami pozwoliła opracować składnik chemiczny przywracający wzrok niewidomym gryzoniom. To nowe podejście do leczenia niedowidzenia daje nadzieję chorym na zwyrodnienia siatkówki.... czytaj więcej

Rozwiązano XIX-wieczną zagadkę żółtej febry

Badania, które przeprowadził historyk dr Tim Lockley  - i które zostały opublikowane w dzienniku Social History - tłumaczą dlaczego w 1854 roku ponad połowę z 650 ofiar żółtej febry, która zaatakowała amerykańskie miasto Savannah w stanie Georgia, stanowili irlandzcy imigranci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy