Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Zaczerwienienie oczu

Przyczyną zaczerwienienia oczu mogą być zarówno choroby bezpośrednio związane z okiem, jak i inne choroby niezwiązane bezpośrednio z narządem wzroku. Powodem zaczerwienienia często są stany zapalne, wywołane przez wirusy lub bakterie. Przyczyną zaczerwienienia oczu może być też reakcja alergiczna, nadciśnienie tętnicze krwi, a nawet choroby reumatyczne.

Zaczerwienienie oczu a choroby oka

Zaczerwienienie spojówek z powodu ich zapalenia

Silne zaczerwienienie spojówek powiekowych oraz zaczerwienienie w kącikach oczu świadczyć może o zapaleniu spojówek. Zaczerwienieniu towarzyszy swędzenie, pieczenie oraz uczucie ucisku i ciała obcego w oczach. Pacjenci odczuwany dyskomfort związany z zapaleniem określają jako uczucie piasku w oczach. Zapaleniu spojówek towarzyszy umiarkowany ból oczu.

Dodatkowym objawem, które mogą pojawić się u osób z zapaleniem spojówek, jest wodnista, śluzowata lub ropna wydzielina z oczu. Chorzy skarżą się na sklejone oczy rano po przebudzeniu.

Zaczerwienieniu oczu towarzyszyć może również obrzęk powiek, łzawienie oczu oraz światłowstręt. W przebiegu zapalenia spojówek może wystąpić skurcz powiek. Objawy pojawiają się nagle.

Zapalenie spojówek może dotyczyć jednego oka lub obu oczu. Wyróżnia się kilka postaci tej choroby. W przypadku zapalenia infekcyjnego możemy mieć do czynienia z zapaleniem bakteryjnym, wirusowym oraz grzybiczym. Rzadko występuje zapalenie spojówek chlamydiowe. Zaczerwienienie oka może mieć też przyczynę alergiczną. Alergiczne zapalenie spojówek przebiega zwykle przewlekle i z nawrotami. Infekcyjne zapalenia z reguły można wyleczyć po dwóch tygodniach. Do nieinfekcyjnych zapaleń zalicza się również uszkodzenie oka czynnikami fizycznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Zaczerwienienie oka może być spowodowane długotrwałym brakiem snu i przemęczeniem oka.

Zaczerwienienie spojówek w centralnej części gałki ocznej

Jeżeli zaczerwienienie dotyczy centralnej gałki ocznej można podejrzewać zapalenie rogówki. Choroba ta powoduje również silny ból oka oraz uczucie ciała obcego w oczach. Pacjenci, podobnie jak w przypadku zapalenia spojówek, skarżą się na światłowstręt oraz łzawienie z oka. Zapalenie rogówki powoduje u chorych pogorszenie widzenia (niewyraźne widzenie) oraz skurcz powiek. Objawy pojawiają się nagle.

Ważne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, gdyż nieleczone zapalenie rogówki może doprowadzić do zaćmy, jaskry, a nawet do całkowitej utraty wzroku. Niestety z powodu tego, że objawy zapalenia rogówki, występują również w innych mniej groźnych chorobach oczu, często są bagatelizowane.

Do zapalenie rogówki może dojść z wielu przyczyn. Wywołać je może zakażenie bakteryjne, wirusowe oraz rzadko grzybicze. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest podrażnienie rogówki. Do podrażnienia może dojść z powodu zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych.. Zakażeniu sprzyja również wysuszenia oka, np. przy niedostatecznym wytwarzaniu łez lub z powodu nadmiernego naświetlenia promieniami słonecznymi.

Rozległe lub silne zaczerwienienie gałki ocznej

Jeżeli zaczerwienieniu gałki ocznej towarzyszy tępy ból oczu, który nasila się przy świetle, to można podejrzewać zapalenie tęczówki. Choroba ta charakteryzuje się również silnym łzawieniem. Pacjenci skarżą się na osłabienie wzroku (niewyraźne widzenie) przede wszystkim z bliska. Wśród objawów zapalenia tęczówki wymienia się również bóle głowy. Objawy pojawiają się nagle.

Zapalenie tęczówki jest chorobą o podłożu zapalnym. Jest to choroba oczu, która zwykle ma związek z przewlekłymi stanami zapalnymi kręgosłupa lub stawów. Rzadziej przyczyną są bakterie, wirusy i grzyby. Niekiedy choroba występuje bez wyraźnej przyczyny, wtedy tego typu zapalenie nazywa się idiopatycznym zapaleniem tęczówki.

Zaczerwienienie jednego oka a atak jaskry

Zaczerwienienie jednego oka może być objawem  ataku jaskry. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych chorób oczu, tutaj także objawy pojawiają się nagle. Niezwykle istotne jest, aby w związku z zagrożeniem utraty wzroku niezwłocznie udać się do okulisty.

W przebiegu ataku jaskry chorzy mają do czynienia z bardzo silnym bólem oraz  z silnym łzawieniem. Dodatkowo pojawia się niewyraźne widzenie. Obraz jest zamglony, chory widzi charakterystyczne tęczowe koła wokół źródła światła. Atak jaskry wiąże się z silnym osłabieniem wzroku.

Możliwe jest ewentualne wystąpienie całkowitej jednostronnej ślepoty. Objawem, który może towarzyszyć jednostronnemu zaczerwienieniu oka oraz bardzo silnemu bólowi, jest ból głowy, który promieniuje do przodu, mogący wywołać wymioty.

Zaczerwienienie oczu niespowodowane przez choroby oczu

Zaczerwienienie spojówek a nadciśnienie tętnicze krwi

Zaczerwienienie spojówek może wystąpić u osób z nadciśnieniem tętniczym. U tych osób może dochodzić do pękania naczyń krwionośnych. Dodatkowo zaczerwienieniu oczu mogą towarzyszyć bóle głowy oraz zawroty głowy. Chorzy skarżyć się mogą również na szum w uszach. Do objawów, których przyczyną jest nadciśnienie tętnicze zalicza się również m.in. krwawienie z nosa, duszność oraz kołatanie serca. Objawy mogą wystąpić niezależnie od pory dnia i sytuacji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powikłaniem nadciśnienia tętniczego może być retinopatia nadciśnieniowa, czyli zmiany w dnie oka powodowana wysokim ciśnieniem krwi. Dotyczy to osób z nieleczonym nadciśnieniem lub źle leczonym.

Warto również wiedzieć, że leczenie nadciśnienia, polega m.in. na eliminacji czynników ryzyka, przede wszystkim, należy zredukować masę ciała, zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć picie kawy oraz alkoholu, uprawiać regularne ćwiczenia fizyczne. Często osoby z nadciśnieniem tętniczym są skazane na przewlekłe stosowanie leków obniżających ciśnienie krwi.

Zaczerwienienie spojówek a katar sienny

Zaczerwienione oczy mogą być wynikiem kataru siennego, a więc być reakcją alergiczną. W przypadku zaczerwienienia spowodowanego katarem siennym dodatkowymi objawami ocznymi są swędzenie oraz łzawienie. Chorzy często kichają, mają katar. Ewentualnie może dojść do opuchnięcia powiek. Objawom bezpośrednio związanym z oczami, towarzyszyć mogą duszność oraz gorączka. Objawy pojawiają się w okresie pylenia, po styczności ze zwierzętami lub kurzem.

Przyczyną kataru siennego są predyspozycje dziedziczne w połączeniu z czynnikami środowiskowymi. Choroba polega na alergicznej, nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na określone alergeny wziewne, które przez oddech dostają się do organizmu.

Silne zaczerwienienie jednego oka połączone z jednostronnym bólem głowy

Zaczerwienienie jednego oka wraz z jednostronnym bólem głowy, pozwala podejrzewać, że za objawy oczne odpowiedzialny jest klasterowy ból głowy. Charakterystyczne dla tego typu bólu jest to, że dotyczy jednej strony głowy oraz że jest napadowy i trudny do zniesienia. Ból odczuwany jest za gałką oczną i w skroni. Często zaczerwienieniu oka towarzyszy opuchnięta i opadająca powieka. Pacjenci skarżą się również na łzawienie oczu, wyciek z nosa oraz pocenie twarzy.

Osoby z bólem głowy klasterowym nie są w stanie normalnie funkcjonować podczas ataku. Podczas napadu bólu odczuwają przymus poruszania się. Nagłe ataki trwają od 15 d0 180 minut. Ataki klasterowego bólu głowy często rozpoczynają się w nocy o tej samej porze. Okresy bezobjawowe mogą trwać miesiące, a nawet lata.

Przyczyną klasterowego bólu głowy są prawdopodobnie nieprawidłowości  w kontrolowanych przez podwzgórze systemach autoregulacji, przede wszystkim rytmu snu i czuwania, ewentualnie predyspozycje dziedziczne. Czynnikami sprzyjającymi występowaniu napadów bólu są alkohol (czerwone wino), nikotyna, glutaminian, olejki eteryczne oraz stres.

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek jest najczęstsza choroba oczu w dzisiejszych czasach. Spojówka jest szczególnie wrażliwą błonką śluzowa, która wyściela tylną powierzchnie gałki ocznej. Jej objawy szczególnie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu widzenia i są strasznie uciążliwe.... czytaj więcej

Objawy ostrego zapalenia spojówek

Przy ostrym zapaleniu spojówek objawy występują nagle i z dużym nasileniem. Nie powinniśmy bagatelizować żadnego niepokojącego sygnału, gdyż oko jest bardzo delikatnym narządem, który łatwo trwale uszkodzić. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy